X Натисніть на номер, щоб зателефонувати

Приватизація присадибної земельної ділянки

Приватизація присадибної земельної ділянки можлива в декількох випадках:

  • На ділянці знаходиться житловий будинок, який належить громадянину України;
  • На ділянці знаходиться житловий будинок, документів на який немає і ніколи не було;
  • Ділянка раніше виділялась громадянину України, але документи так і не були оформлені, будинок не побудований;
  • Ділянку тільки було виділено (видано рішення відповідного органу місцевого самоврядування).

Розглянемо кожен випадок детальніше.

На ділянці знаходиться житловий будинок, який належить громадянину України. Цей окремий випадок приватизації сміливо можна назвати найпростішим  для людини, зацікавленого в цьому процесі, так як законодавчо він окремо прописаний, а процедура передбачає найменшу кількість погоджень. Найбільш важливими моментами в цьому випадку є правовстановлюючі документи на житловий будинок і господарські споруди, а так само технічні документи на будівлі (технічний паспорт). У разі, якщо передбачається приватизація ділянки під існуючим житловим будинком без реєстрації на практиці дуже важливо щоб напочатку шляху оформлення земельної ділянки правовстановлюючі та технічні документи відповідали один одному, і що не менш важливо відповідали дійсності. Виходячи з багаторічного досвіду і об’ємної практики, сміливо можемо заявити, що невідповідність документів один одному, а також відступ фактичних розмірів / конфігурації і т.д. будівель документами на них є самою зустрічається проблемою при оформленні документів і найчастішою причиною відмови в процедурі.

Ми рекомендуємо перед початком процесу приватизації земельної ділянки під житловим будинком привести в порядок всі документи на нерухомість і тільки потім починати процес оформлення землі. Звичайно, виготовляти новий технічні паспорт, робити перереєстрацію права власності можна і в процесі підготовки документів по землі, але це буде тільки ускладнювати процедуру приватизації. Якщо ж на ділянці є самовільні споруди, то для приватизації землі їх потрібно або знести, або узаконити до початку процедури оформлення землі, або ж йти іншим шляхом.

У разі приватизації землі під житловим будинком, на який зареєстровано право власності, дозвільні документи для оформлення землі не потрібні, відповідно ст. 55 Закону України «Про землеустрій». Процес передбачає кілька етапів: вивчення первинного пакету документів на житловий будинок; формування необхідного пакету для приватизації землі; проведення кадастрової зйомки земельної ділянки і прилеглої території; визначення та обговорення меж території, в т.ч. і з місцевими відомствами; проведення державної реєстрації земельної ділянки – присвоєння кадастрового номера; проведення обстеження земельної ділянки (в порядку передбаченим органами місцевого самоврядування); твердження технічної документації, сама реєстрація. Кожен з цих етапів може містити в собі «підводні камені» і необхідно знати, як реагувати на кожну з проблем, яка може стати на шляху оформлення Вашої ділянки, інакше цей процес може затягнутися на роки, а то й взагалі зупинитися.

На ділянці знаходиться житловий будинок, документів на який немає і ніколи не було. Цей випадок приватизації землі, які має в собі спочатку «підводні камені» у вигляді нерухомості на території без документації. Спочатку потрібно розуміти, що приватизація землі в цьому випадку буде ускладнена і необхідністю отримання дозволу на оформлення землі в органах місцевого самоврядування, а також необхідністю узгодження документації в порядку визначеному ст. 186-1 Земельного Кодексу України, а так само необхідністю отримувати дозвіл на збереження самовільних будівель і подальшого їх узаконення, проведенням обстеження будівель, а так само отриманням по ним архітектурних висновків.

Залежно від населеного пункту, де розташована земельна ділянка процес отримання дозволу на відведення ділянки в такому випадку може відрізнятися від простого дозволу на відведення землі, до необхідності попередньо провести топографо-геодезичні роботи з узгодженнями їх, а так само проведенням обстеження будівель. В такому випадку місцева влада може давати дозволу на збереження самовільних будов і на відведення землі одночасно.

При будь-якому з варіантів рішення органу місцевої влади, документації з оформлення землі буде складніше ніж в разі зареєстрованим будинком на ділянці, при цьому вона ще й передбачає додаткові узгодження – а архітектурою і Госгеокадастром – в будь-якому випадку, а так само може і з іншими інстанціями, в залежності від того на яких землях знаходиться ділянка. Процес затвердження виглядає так само, як і в інших випадках, але при наявності неузаконеним будівель, органи місцевого самоврядування можуть зобов’язати Вас ввести їх в експлуатацію в по закону.

Ділянка раніше виділялась громадянину України, але документи так і не були оформлені, будинок не побудований. Цей випадок приватизації землі має свої особливості в тому, що в залежності від тексту і дати рішення про виділення землі громадянину України може відрізнятися і тип документації із землеустрою та необхідність отримання офіційних дозволів. Скажемо лише, що якщо в рішенні прописано фраза про передачу земельної ділянки в приватну власність і вирішенні видавалося відповідно до Декрет Кабінету Міністрів України від 1992 «Про приватизацію землі», то в цьому випадку отримання дозволу на оформлення землі не потрібно, і ці ділянки успадковуються. У всіх інших випадках необхідно отримувати дозвіл органів місцевої влади, крім випадку, якщо на ділянці є житловий будинок без реєстрації.

У будь-якому випадку необхідно вивчення наявних документів професіоналами, що мають досвід в подібних справах.

Ділянку тільки було виділено (видано рішення відповідного органу місцевого самоврядування). Процес приватизації землі в цьому випадку передбачає детальне вивчення наявної і проектної документації із землеустрою, а так само містобудівної документації (генерального плану, детального плану території, плану забудови кварталу і т.д.). Так само в разі відведення порожньої ділянки, необхідне отримання довідок та викопіювань (з статистичної звітності, по грунтам, схему червоних ліній вулиць і т.д.). При узгодженні такого проекту відведення ділянки необхідно спочатку розуміти, що без наявності генерального плану населеного пункту або детального плану території затвердження такої документації та відповідно передача ділянки у власність заборонена чинним законодавством.

Процес оформлення ділянки вимагає певної послідовності дій і роботи. У разі дотримання чіткої послідовності дій і професійного підходу оформити ділянку в такому випадку можна за кілька місяців.

Оформлення землі трудомісткий процес, який передбачає наявність певних знань і навичок в цьому процесі, щоб процес не затягувався на роки, а бажання стати власником своєї землі не пропало зовсім. Краще довірити цей процес професіоналам.

Отримати безкоштовну консультацію